Tjedke Kiewiedt en Willem Metz

Door Meinte Bonthuis

Op de site van Oud Amelandt stond dit bidprentje. Tijd voor een nadere bestudering van deze mensen.

Het eerste wat opvalt is de schternaam van Tjedke nl. Kiewiedt met dt. We kennen nu families op het oosteind met een t of met een d, maar in de vorige eeuw(en) maakte men er op een gegeven moment een potje van. De achternaam Kiewiet was het er eerst, daarna is men op het gemeentehuis de naam gaan schrijven met dt en later kwam de tak met een d: Kiewied. We zeggen wel eens, alles wat van de Kooi komt is met een d.

Tjedke was de dochter van Teunis Kiewiedt en Trijntje Spoelstra en werd geboren op 20 december 1878 in Buren. Tjedke had nog  4 zussen en 3 broers. Evenals haar broer Willem werd zij Joeke Tjedke genoemd (en Joeke Willem). Waar die naam Joeke wegkomt weet ik niet. Misschien kan iemand mij daar opheldering over geven.

Tjedke trouwde op 8 juni 1903 met Willem Metz, zoon van Tjeerd Oekes Metz en Rimkje Willems Metz. Willem werd geboren op 22 oktober 1876.

Ze kregen 2 dochters: Johanna (27 augustus 1911) en Catharina (27 oktober 1912). Beiden zijn later naar de wal verhuisd.

Tjedke overleed op 5 september 1948 in Nes, op 69-jarige leeftijd. Willem overleed op 90-jarige leeftijd in Ter Apel op 29 december 1966.

 

Tjedke had op later leeftijd vaak een "toeter" aan haar oor, daar zij bijna doof was.

 

 

 

Tjedke Kiewiedt en Willem Metz

                    Willem                                              Tjedke    

                                                                                                                Willem op latere leeftijd

Het graf van Willem Metz en Tjedke Kiewiet         Willem Metz op latere leeftijd

In deze geboorte akte van broer (Joeke) Willem, doet Teunis Kiewiet aangifte en tekent hij met T. Kiewied...

 

 

Met dank aan Trees Metz-Brouwer voor het beschikbaar stellen van deze foto's.

 

Interessant? Met 1 klik blijft u op de hoogte van de rijke Amelander historie: 

VRIENDEN WORDEN

Word vriend van Amelander Historie! U ontvangt iedere maand onze historiekrant en krijgt een gratis e-book cadeau! 
 
 

Zoek naar uw Amelander voorouders:

Free Tours op Ameland - Ontdek het eiland met een rondleiding door Hollum en NesStichting Amelander Musea organiseert Free Tours in Hollum en Nes. Deze openbare rondleidingen zijn de leukste introductie tot de cultuurhistorie van Ameland.

Op pad met een echte Ameland kenner, die de deelnemers trakteert op boeiende verhalen en bijzondere weetjes over Ameland tijdens een bijzondere wandeling door het dorp Hollum of het dorp Nes.

Het betreft een Free Tour waarbij de deelnemers achteraf zelf bepalen wat ze er voor over hebben en betalen dit aan de gids.

Wanneer: De maand juli.

Elke dinsdag om 13.00 en 15.00 uur in Hollum en elke woensdag om 13.00 en 15.00 uur in Nes.
In Hollum is de start bij Museum Sorgdrager en in Nes bij de Clemenskerk. 

Vrienden worden van stichting 'De Ouwe Pôlle'

Steun onze stichting 'De Ouwe Pôlle' als vriend. Vanaf 18,50 euro ontvangt u 3 x per jaar het blad 'De Pôllepraat' en steunt u onze activiteiten en musea! Met uw bijdrage maken we ons sterk voor de Amelander cultuurhistorie en erfgoed!

Meer van de Ouwe Pôlle:

NIEUW: Een extra dikke Pôllepraat over de bevrijding van Ameland in 1945!

In Nederland vieren we op 5 mei Bevrijdingsdag. Dit jaar is het 75 jaar geleden dat Nederland werd bevrijd. Wist u dat de Pôllepraat over de bevrijding van AmelandWaddeneilanden veel later zijn bevrijd? Ameland pas op 3 juni 1945. De Pôllepraat van juni 2020 is een themanummer over de bevrijding van Ameland. Waarom duurde de bevrijding zolang? En hoe verliep die op het eiland? En hoe kijken de oudere Amelanders hierop terug? In dit extra dikke nummer worden die vragen beantwoord aan de hand van bijzondere verhalen:

  • Het zeemansleven van Harmen Wijnberg
  • De belevenissen van verzetsstrijder dominee Jansen uit Ballum
  • Een kroniek van de bevrijding (volg de bevrijding van Ameland van dag tot dag)
  • Interviews met Amelanders over de oorlog en de bevrijding
  • Tientallen unieke foto’s van de oorlog en bevrijding op Ameland

En meer artikelen over Ameland, museumnieuws en activiteiten van stichting ‘De Ouwe Pôlle’.

De Pôllepraat is het donateursblad van de cultuurhistorische 'De Ouwe Pôlle'. Deze stichting bestaat sinds 1957 en heeft drie musea op Ameland: Museum Sorgdrager, Museum Swartwoude en het Bunkermuseum. Donateurs ontvangen drie keer per jaar de Pôllepraat met prachtige verhalen over het eiland en de bewoners. De Pôllepraat is voor 5 euro verkrijgbaar bij boekhandel Van den Brink in Nes, De Hoge Stoep in Hollum en bij de musea Sorgdrager en Swartwoude. 

<<< Vanaf 12,50 ontvangt u drie keer per jaar de Pôllepraat en steunt u onze stichting. Meld u nu aan! >>>