Gedichten uit poëziealbum van Anne J. Geerling (1853-1910)

Anne Jeannette Geerling (1853-1910) was geboren te Urk als dochter van de geneesheer Arrien Maximiliaan Geerling en Anna van Elk. Vader Arrien M. Geerling schijnt een periode als geneesheer op Ameland gewerkt te hebben, hoewel daar geen gegevens van bekend zijn. Jeanette Geerling trouwde op 29 april 1881 met Jan Albert van Iddekinge Hofkamp (1854-1918) met wie zij twee kinderen kreeg. Niet lang na hun huwelijk gingen ze in Nijmegen wonen waar hun kinderen werden geboren. Daar was Jan Albert van Iddekinge Hofkamp o.a. kassier voor de boerenleenbank.

Trouwkaart van Jan Albert van Iddekinge Hofkamp en Anne Jeanette Geerling uit 1881.

 

Zoals gebruikelijk in die tijd had Jeannette Geerling een poëziealbum (zie foto rechts) waarin vrienden, familie en bekenden schreven. In augustus 1879 schreef een onbekende schrijver het volgende gedicht in haar poëziealbum. Het gedicht is ondertekend met een onleesbare naam. Kunt u de naam van de afbeelding lezen? En wat vindt u van het gedicht? 

 

Bloem en ZonVoorkant van poëziealbum van Anne Jeannette Geerling

De zon beschijnt den hof,
de bloem ontvouwt zein kelk vol kleuren,
en wordt een wasem bron vol geuren,
dier gouden stralen bron het hof

 

En als het schoon gelaat,
der zon met wolken is vertogen,
Wijst toch nog de open bloem te hoogen,
Als weet zij, dat de zon er staat.

 

Zoo moet zich ons gemoed,
in dank ontfluiten, voor den Heere,
En om zich spreiden, Hem ter eere,
Wat rein en lieflijk is en goed.

 

En als voor ons gezicht,
Een wolk zich schrift van haad en zorgen,
en `t is of god zich heeft verborgen,
Toch blijft ons hart op Hem gericht!

 

Nes op Ameland 15 augustus 1879
Uwe liefh.
Sophia van Holst Pellekaan

Klik rechtsonder om het gedicht te vergroten.

 

In datzelfde poëziealbum bleek ook een gedicht van barones Jacoba Crommelin van Heeckeren van 10 januari 1881 te staan. We hebben dit gedicht getranscribeerd maar helaas zijn de cursieve woorden niet goed leesbaar. De barones Van Heeckeren schreef het volgende gedicht:

 

Lijden
Konden menschen lippen sprekenFamiliewapen Geerling
Want soms in menschen hart gevoelt
Kunnen stromen voor doen lieken
Dienen harten zou het breeken
die nooit meelij had door woeld.

 

O daar zijn op aarde smarten
Die geen land nog klank beschrijft
Die zelfs liefdes blikken tarten
En vier doorn in 't diepst des harten
voor elk oog verborgen blijft.

 

Maar één is er die de wonden
Door dien door gewrocht aanschouwt
Bij wien laafnis wordt gevonden
Stervling in die lijdens stonden
Wie aan hem, aan hem vertrouwt

 

Hij behoeft geen klank onheren(?)

Aan het diepste diep van 't hart
In dat harte kan hij leren
Zijne liefde sal genezen
Zelfs in 't folhemd wee der smart.

 

In herinnering aan uwe liefhebbende Jacoba
Nes op Ameland
10 januari 1881
Baronesse van Heeckeren.

Klik rechtsonder om het gedicht te vergroten.

 

Wat vindt u van het gedicht? En kunt u de cursieve woorden lezen? 

 

UPDATE 12-9-2015

Dankzij een tip van Jan Andries Blaak weten we nu dat het eerste gedicht door Sophia van Holst Pellekaan geschreven is.

VRIENDEN WORDEN

Word vriend van Amelander Historie! U ontvangt iedere maand onze historiekrant en krijgt een gratis e-book cadeau! 
 
 

Free Tours op Ameland - Ontdek het eiland met een rondleiding door Hollum en NesStichting Amelander Musea organiseert Free Tours in Hollum en Nes. Deze openbare rondleidingen zijn de leukste introductie tot de cultuurhistorie van Ameland.

Op pad met een echte Ameland kenner, die de deelnemers trakteert op boeiende verhalen en bijzondere weetjes over Ameland tijdens een bijzondere wandeling door het dorp Hollum of het dorp Nes.

Het betreft een Free Tour waarbij de deelnemers achteraf zelf bepalen wat ze er voor over hebben en betalen dit aan de gids.

Wanneer: De maand juli.

Elke dinsdag om 13.00 en 15.00 uur in Hollum en elke woensdag om 13.00 en 15.00 uur in Nes.
In Hollum is de start bij Museum Sorgdrager en in Nes bij de Clemenskerk. 

Vrienden worden van stichting 'De Ouwe Pôlle'

Steun onze stichting 'De Ouwe Pôlle' als vriend. Vanaf 18,50 euro ontvangt u 3 x per jaar het blad 'De Pôllepraat' en steunt u onze activiteiten en musea! Met uw bijdrage maken we ons sterk voor de Amelander cultuurhistorie en erfgoed!

Meer van de Ouwe Pôlle:

NIEUW: Een extra dikke Pôllepraat over de bevrijding van Ameland in 1945!

In Nederland vieren we op 5 mei Bevrijdingsdag. Dit jaar is het 75 jaar geleden dat Nederland werd bevrijd. Wist u dat de Pôllepraat over de bevrijding van AmelandWaddeneilanden veel later zijn bevrijd? Ameland pas op 3 juni 1945. De Pôllepraat van juni 2020 is een themanummer over de bevrijding van Ameland. Waarom duurde de bevrijding zolang? En hoe verliep die op het eiland? En hoe kijken de oudere Amelanders hierop terug? In dit extra dikke nummer worden die vragen beantwoord aan de hand van bijzondere verhalen:

  • Het zeemansleven van Harmen Wijnberg
  • De belevenissen van verzetsstrijder dominee Jansen uit Ballum
  • Een kroniek van de bevrijding (volg de bevrijding van Ameland van dag tot dag)
  • Interviews met Amelanders over de oorlog en de bevrijding
  • Tientallen unieke foto’s van de oorlog en bevrijding op Ameland

En meer artikelen over Ameland, museumnieuws en activiteiten van stichting ‘De Ouwe Pôlle’.

De Pôllepraat is het donateursblad van de cultuurhistorische 'De Ouwe Pôlle'. Deze stichting bestaat sinds 1957 en heeft drie musea op Ameland: Museum Sorgdrager, Museum Swartwoude en het Bunkermuseum. Donateurs ontvangen drie keer per jaar de Pôllepraat met prachtige verhalen over het eiland en de bewoners. De Pôllepraat is voor 5 euro verkrijgbaar bij boekhandel Van den Brink in Nes, De Hoge Stoep in Hollum en bij de musea Sorgdrager en Swartwoude. 

<<< Vanaf 12,50 ontvangt u drie keer per jaar de Pôllepraat en steunt u onze stichting. Meld u nu aan! >>>