De hokkeling fan Lange Antke

Lange Antke Buren AmelandKoeien Nes Ameland

Ut sil sôn seufentug jaar leden weest hewwe. Ut waar om deuse tèèd fan ut jaar. Mien groatfader Lange Antke wou met ut moaie weer un paar hokkelingen bùten doën. Hij sou se an tuur sette sodat se wat winne konne an ut sònlicht in ut gès. Se kwamme uut de donkere lege wee fan de koeies. Toen hij met ut hokling bùten kwam maakte ut beest un paar bokkesprongen in raakte uut de hannen in op de loop. Deur ut felle sònlicht waar ut beest helemaal ferbliend. In paniek ging ie deur alle hekken in stekken. Ut beest raakte steeds feerder oferstuur. Lange Antke kon um niet belope. Op ut lest skoot ut hokling deur de dieksloat in toen ut wàd op. Ut waar opkommend tij. In een ogenblik war ie uut sicht. Wat moete we nou? Toen bedocht ien; Hindrik Nienhuus hèt un bootje. Flug Nienhuus uut sien winkel haalt in deer ginge Nienhuus met Lange Antke op de foarplecht in ut klèène boatje ut groate wàd op. Foar de buresteiger uut heen in weer faare maar nergus ut hokkeling te sien. Op lèst waare se tegare un paar kilometer uut de wal. Allemaal water maar gien beest. Deer kwamme de beurtskippers Epke fan der Geest in Anne Olivier anfaren fanuut Swarte Haan. Nienhuus koerste op de beurtskippers òf. Lange Antke stòn foarop. Met de hannen an de mòn: " skipper ahoy, hewwe jim mien hokkeling ôk sien? Wat Epke in Anne Olivier docht hewwe fan dut skouspil ferteld ut ferhaal feerder niet. Un dag later lei ut hokkeling so rond às un ton met fier poaten omhoog op de oerekant bei de oerdsloat.

Deur Anne de Jong

Epke van der Geest en Anne Olivier beurtschippers AmelandEchtpaar Nienhuis Nes Ameland

VRIENDEN WORDEN

Word vriend van Amelander Historie! U ontvangt iedere maand onze historiekrant en krijgt een gratis e-book cadeau! 
 
 

Free Tours op Ameland - Ontdek het eiland met een rondleiding door Hollum en NesStichting Amelander Musea organiseert Free Tours in Hollum en Nes. Deze openbare rondleidingen zijn de leukste introductie tot de cultuurhistorie van Ameland.

Op pad met een echte Ameland kenner, die de deelnemers trakteert op boeiende verhalen en bijzondere weetjes over Ameland tijdens een bijzondere wandeling door het dorp Hollum of het dorp Nes.

Het betreft een Free Tour waarbij de deelnemers achteraf zelf bepalen wat ze er voor over hebben en betalen dit aan de gids.

Wanneer: De maand juli.

Elke dinsdag om 13.00 en 15.00 uur in Hollum en elke woensdag om 13.00 en 15.00 uur in Nes.
In Hollum is de start bij Museum Sorgdrager en in Nes bij de Clemenskerk. 

Vrienden worden van stichting 'De Ouwe Pôlle'

Steun onze stichting 'De Ouwe Pôlle' als vriend. Vanaf 18,50 euro ontvangt u 3 x per jaar het blad 'De Pôllepraat' en steunt u onze activiteiten en musea! Met uw bijdrage maken we ons sterk voor de Amelander cultuurhistorie en erfgoed!

Meer van de Ouwe Pôlle:

NIEUW: Een extra dikke Pôllepraat over de bevrijding van Ameland in 1945!

In Nederland vieren we op 5 mei Bevrijdingsdag. Dit jaar is het 75 jaar geleden dat Nederland werd bevrijd. Wist u dat de Pôllepraat over de bevrijding van AmelandWaddeneilanden veel later zijn bevrijd? Ameland pas op 3 juni 1945. De Pôllepraat van juni 2020 is een themanummer over de bevrijding van Ameland. Waarom duurde de bevrijding zolang? En hoe verliep die op het eiland? En hoe kijken de oudere Amelanders hierop terug? In dit extra dikke nummer worden die vragen beantwoord aan de hand van bijzondere verhalen:

  • Het zeemansleven van Harmen Wijnberg
  • De belevenissen van verzetsstrijder dominee Jansen uit Ballum
  • Een kroniek van de bevrijding (volg de bevrijding van Ameland van dag tot dag)
  • Interviews met Amelanders over de oorlog en de bevrijding
  • Tientallen unieke foto’s van de oorlog en bevrijding op Ameland

En meer artikelen over Ameland, museumnieuws en activiteiten van stichting ‘De Ouwe Pôlle’.

De Pôllepraat is het donateursblad van de cultuurhistorische 'De Ouwe Pôlle'. Deze stichting bestaat sinds 1957 en heeft drie musea op Ameland: Museum Sorgdrager, Museum Swartwoude en het Bunkermuseum. Donateurs ontvangen drie keer per jaar de Pôllepraat met prachtige verhalen over het eiland en de bewoners. De Pôllepraat is voor 5 euro verkrijgbaar bij boekhandel Van den Brink in Nes, De Hoge Stoep in Hollum en bij de musea Sorgdrager en Swartwoude. 

<<< Vanaf 12,50 ontvangt u drie keer per jaar de Pôllepraat en steunt u onze stichting. Meld u nu aan! >>>